C440C474K5R5CA7200
CAP CER 0.47UF 50V 10% AXIAL
product image
C440C474K5R5CA7200 Picture
SeekIC No. : 002938185 Detail
C440C474K5R5CA7200: CAP CER 0.47UF 50V 10% AXIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
C440C474K5R5CA7200
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: AXIMAX Manufacturer: Kemet
Capacitance: 0.47µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Axial
Size / Dimension: 0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm) Height - Seated (Max): -
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Thickness (Max): -
Capacitance: 0.47µF
Series: AXIMAX
Size / Dimension: 0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationC440C474K5R5CA7200
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.47F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Lead Spacing-