CC025ABK-M
DC/DC Converters 25W OUT +5/+-12V
product image
CC025ABK-M Picture
SeekIC No. : 002753283 Detail
CC025ABK-M: DC/DC Converters 25W OUT +5/+-12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CC025ABK-M
Mfg:
GE Energy (Lineage Power)
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 25 W
Input Voltage Range : 18 V to 36 V Number of Outputs : 3
Output Voltage (Channel 1) : 5 V Output Current (Channel 1) : 5 A
Output Voltage (Channel 2) : 12 V Output Current (Channel 2) : 1 A
Mounting Style : Through Hole Package / Case Size : DIP
Description
Input Voltage (nominal) :
Product : Isolated
Package / Case Size : DIP
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 5 A
Output Power : 25 W
Input Voltage Range : 18 V to 36 V
Mounting Style : Through Hole
Number of Outputs : 3
Output Voltage (Channel 2) : 12 V
Output Current (Channel 2) : 1 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationCC025ABK-M
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36VDC
Output5V, ±12V
Power (Watts)25W
Number of Outputs3
1st Output5 VDC @ 5A
2nd Output12 VDC @ 1A
3rd Output-12 VDC @ 1A