CC10-0505SF-E
DC/DC Converters 10W 5V 2A
product image
CC10-0505SF-E Picture
SeekIC No. : 002735900 Detail
CC10-0505SF-E: DC/DC Converters 10W 5V 2A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CC10-0505SF-E
Mfg:
TDK-Lambda
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 10 W
Input Voltage Range : 4.5 V to 9 V Input Voltage (nominal) : 5 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 2 A Mounting Style : PCB
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Package / Case Size :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Input Voltage (nominal) : 5 V
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 2 A
Mounting Style : PCB
Output Power : 10 W
Input Voltage Range : 4.5 V to 9 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationCC10-0505SF-E
VendorTDK-LAMBDA AMERICAS INC
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 9VDC
Output5V
Power (Watts)10W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 2A