CD1408-F11000
Rectifiers RECTIFIER DIODE SMD 1000VOLT
product image
CD1408-F11000 Picture
SeekIC No. : 00173477 Detail
CD1408-F11000: Rectifiers RECTIFIER DIODE SMD 1000VOLT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CD1408-F11000
Mfg:
Bourns
Quick Details
Product : Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 1000 V Forward Voltage Drop : 1.3 V
Recovery Time : 300 ns Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 30 A Reverse Current IR : 5 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-87
Packaging : Reel
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Fast Recovery Rectifiers
Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 30 A
Packaging : Reel
Configuration : Single
Reverse Current IR : 5 uA
Reverse Voltage : 1000 V
Forward Voltage Drop : 1.3 V