CD4016BE
Analog Switch ICs Quad
product image
CD4016BE Picture
SeekIC No. : 00618011 Detail
CD4016BE: Analog Switch ICs Quad
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CD4016BE
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Switches : 4 Switch Configuration : SPST
On Resistance (Max) : 400 Ohms On Time (Max) : 30 ns
Off Time (Max) : 30 ns Operating Supply Voltage : 3 V to 18 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-14
Description
Switch Voltage (Max) :
Switch Configuration : SPST
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Number of Switches : 4
Off Time (Max) : 30 ns
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-14
On Resistance (Max) : 400 Ohms
On Time (Max) : 30 ns
Operating Supply Voltage : 3 V to 18 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationCD4016BE
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Circuit1 x 1:1
Independent Circuits4
Mounting TypeThrough Hole
Current - Output High, Low-
Package / Case14-DIP (300 mil)
PackagingTube
TypeBilateral, FET Switches
Voltage Supply SourceDual Supply
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage - Supply3 V ~ 18 V