CD74HCT7046A
Features: • Center Frequency of 18MHz (Typ) at VCC= 5V, Minimum Center Frequency of 12MHz at VCC = 4.5V• Choice of Two Phase Comparators - Exclusive-OR - Edge-Triggered JK Flip-Flop• Excellent VCO Frequency Linearity• VCO-Inhibit Control for ON/OFF Keying and for Low Standb...
product image
CD74HCT7046A Picture
SeekIC No. : 004312186 Detail
CD74HCT7046A: Features: • Center Frequency of 18MHz (Typ) at VCC= 5V, Minimum Center Frequency of 12MHz at VCC = 4.5V• Choice of Two Phase Comparators - Exclusive-OR - Edge-Triggered JK Flip-Flop̶...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CD74HCT7046A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Center Frequency of 18MHz (Typ) at VCC = 5V,
   Minimum Center Frequency of 12MHz at VCC = 4.5V
• Choice of Two Phase Comparators
   - Exclusive-OR
   - Edge-Triggered JK Flip-Flop
• Excellent VCO Frequency Linearity
• VCO-Inhibit Control for ON/OFF Keying and for Low
  Standby Power Consumption
• Minimal Frequency Drift
• Zero Voltage Offset Due to Op-Amp Buffer
• Operating Power-Supply Voltage Range
   - VCO Section . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3V to 6V
   - Digital Section . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2V to 6V
• Fanout (Over Temperature Range)
   - Standard Outputs. . . . . . . . . . . . . . .10 LSTTL Loads
   - Bus Driver Outputs . . . . . . . . . . . . .15 LSTTL Loads
• Wide Operating Temperature Range . . .-55oC to 125oC
• Balanced Propagation Delay and Transition Times
• Significant Power Reduction Compared to LSTTL
   Logic ICs
• HC Types
   - 2V to 6V Operation
   - High Noise Immunity: NIL = 30%, NIH = 30% of VCCat VCC = 5V
• HCT Types
   - 4.5V to 5.5V Operation
   - Direct LSTTL Input Logic Compatibility,VIL= 0.8V (Max), VIH = 2V (Min)
   - CMOS Input Compatibility, Il1µ A at VOL, VOH
Application
• FM Modulation and Demodulation
• Frequency Synthesis and Multiplication
• Frequency Discrimination
• Tone Decoding
• Data Synchronization and Conditioning
• Voltage-to-Frequency Conversion
• Motor-Speed Control
• Related Literature
   - AN8823, CMOS Phase-Locked-Loop Application
     Using the CD74HC/HCT7046A and
     CD74HC/HCT7046A
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
DC Supply Voltage, VCC. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .b-0.5V to 7V
DC Input Diode Current, IIK
For VI < -0.5V or V> VCC + 0.5V. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .±20mA
DC Output Diode Current, IOK
For VO < -0.5V or VO > VCC + 0.5V . . . . . . . . . . . . . . . . . . ..±20mA
DC Output Source or Sink Current per Output Pin, IO
For VO > -0.5V or VO < VCC + 0.5V . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .±25mA
DC VCC or Ground Current, ICC . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . . .±50mA
Description
The CD74HC7046A and CD74HCT7046A high-speed silicon-gate CMOS devices, specified incompliance with JEDEC Standard No.7A, are phase-locked-loop (PLL) circuits that contain aline arvoltage-controlledo scillator (VCO) ,two-phase comparators (PC1,PC2),and alock detector .A signal input an dacomparator in put are common to each comparator.The lock detector gives a HIGH level at pin1(LD) when the PLLis locked.The lock detector capacitor must be connected between pin15(CLD)and pin 8(Gnd). For afrequency range of 100k Hzto10 MHz,the lock detector capacitor should be 1000pF to10pF, respectively.
CD74HCT7046A signal in put can be directly coupled to large voltage signals, orindirectly coupled (with aseries capacitor) to small voltage signals. A self-bias input circuit keeps small voltage signals with in the lin earregi on of the input amplifiers. With apassive low-pass filter,the 7046A for msasecond-oderlooPLL.The excellent VCO linear CD74HCT7046A yi sa chieved by the use of linear op-amp techniques.