CK06BX104KT/R
CAP CER 0.1UF 100V 10% RADIAL
product image
CK06BX104KT/R Picture
SeekIC No. : 002954527 Detail
CK06BX104KT/R: CAP CER 0.1UF 100V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CK06BX104KT/R
Quick Details
Series: Military, MIL-C-11015, CK06 Manufacturer: Kemet [MIL]
Capacitance: 0.1µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 100V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: BX Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm) Height - Seated (Max): 0.300" (7.62mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: Military
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Capacitance: 0.1µF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Manufacturer: Kemet [MIL]
Temperature Coefficient: BX
Features: Military
Series: Military, MIL-C-11015, CK06
Size / Dimension: 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max): 0.300" (7.62mm)