CK06BX105K
CAP CER 1UF 50V 10% RADIAL
product image
CK06BX105K Picture
SeekIC No. : 002954528 Detail
CK06BX105K: CAP CER 1UF 50V 10% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CK06BX105K
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: Military, MIL-C-11015, CK06 Manufacturer: Kemet [MIL]
Capacitance: 1.0µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: BX Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm) Height - Seated (Max): 0.300" (7.62mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm) Features: Military
Packaging: BulkAlternate Packaging
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Voltage - Rated: 50V
Capacitance: 1.0µF
Package / Case: Radial
Lead Spacing: 0.200" (5.08mm)
Series: Military, MIL-C-11015, CK06
Size / Dimension: 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max): 0.300" (7.62mm)