CM1400DU-24NF
IGBT MOD DUAL 1200V 1400A MEGA
product image
CM1400DU-24NF Picture
SeekIC No. : 004131745 Detail
CM1400DU-24NF: IGBT MOD DUAL 1200V 1400A MEGA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM1400DU-24NF
IGBT Type: - Configuration: Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.5V @ 15V, 1400A
Current - Collector (Ic) (Max): 1400A Interface Type : I2S, USB
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 220nF @ 10V
Power - Max: 3900W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Configuration: Half Bridge
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.5V @ 15V, 1400A
Current - Collector (Ic) (Max): 1400A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 220nF @ 10V
Power - Max: 3900W
Features:
Low Drive Power
Low VCE(sat)
Discrete Super-Fast Recovery Free-Wheel Diode
Isolated Baseplate for Easy Heat Sinking
Application
High Power UPS
Large Motor Drives
Utility Interface Inverters
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationCM1400DU-24NF
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
ConfigurationHalf Bridge
InputStandard
Power - Max3900W
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names CM1400DU 24NF