CM200DY-24H
IGBT MOD DUAL 1200V 200A H SER
product image
CM200DY-24H Picture
SeekIC No. : 004131121 Detail
CM200DY-24H: IGBT MOD DUAL 1200V 200A H SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM200DY-24H
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.4V @ 15V, 200A
Current - Collector (Ic) (Max): 200A Interface Type : I2S, USB
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 40nF @ 10V
Power - Max: 1500W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Configuration: Half Bridge
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Current - Collector (Ic) (Max): 200A
Power - Max: 1500W
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 40nF @ 10V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.4V @ 15V, 200A
Features:
Low Drive Power
Low VCE(sat)
Discrete Super-Fast Recovery (135ns) Free-Wheel Diode
High Frequency Operation (20-25kHz)
Isolated Baseplate for Easy Heat Sinking
Application
AC Motor Control
Motion/Servo Control
UPS
Welding Power Supplies
Laser Power Supplies
Specifications
Ratings Symbol CM400HA-34H Units
Junction Temperature Tj -40 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Collector-Emitter Voltage (G-E SHORT) VCES 1200 Volts
Gate-Emitter Voltage VCES ±20 Volts
Collector Current IC 200 Amperes
Peak Collector Current ICM 400* Amperes
Diode Forward Current IF 200 Amperes
Diode Forward Surge Current IFM 400* Amperes
Power Dissipation Pd 1500 Watts
Max. Mounting Torque M6 Terminal Screws - 26 in-lb
Max. Mounting Torque M6 Mounting Screws - 26 in-lb