CM300DY-24A
IGBT MOD DUAL 1200V 300A A SER
product image
CM300DY-24A Picture
SeekIC No. : 004131205 Detail
CM300DY-24A: IGBT MOD DUAL 1200V 300A A SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM300DY-24A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3V @ 15V, 300A
Current - Collector (Ic) (Max): 300A Interface Type : I2S, USB
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 47nF @ 10V
Power - Max: 1890W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Configuration: Half Bridge
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Current - Collector (Ic) (Max): 300A
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 47nF @ 10V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3V @ 15V, 300A
Power - Max: 1890W
Parameters:
Technical/Catalog InformationCM300DY-24A
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names CM300DY 24A