CM75DY-24H
IGBT MOD DUAL 1200V 75A H SER
product image
CM75DY-24H Picture
SeekIC No. : 004131708 Detail
CM75DY-24H: IGBT MOD DUAL 1200V 75A H SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM75DY-24H
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.4V @ 15V, 75A
Interface Type : I2S, USB Current - Collector (Ic) (Max): 75A
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 15nF @ 10V
Power - Max: 600W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Current - Collector (Ic) (Max): 75A
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Configuration: Half Bridge
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Power - Max: 600W
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 15nF @ 10V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.4V @ 15V, 75A
Features:
·Low Drive Power
· Low VCE(sat)
· Discrete Super-Fast Recovery Free-Wheel Diode
· High Frequency Operation
· Isolated Baseplate for Easy Heat Sinking
Application
·AC Motor Control
· Motion/Servo Control
· UPS
· Welding Power Supplies
Specifications
Ratings Symbol CM75DY-24H Units
Junction Temperature Tj -40 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Collector-Emitter Voltage (G-E SHORT) VCES 1200 Volts
Gate-Emitter Voltage(G-E SHORT) VCES ±20 Volts
Collector Current (Tc = 25°C) IC 75 Amperes
Peak Collector Current ICM 150* Amperes
Emitter Current**(Tc = 25°C) IE 75 Amperes
Peak Emitter Current** IEM 150* Amperes
Maximum Collector Dissipation (Tc = 25°,Tj 125°C) Pc 600 Watts