CM75E3U-24H
IGBT MOD CHOP 1200V 75A U SER
product image
CM75E3U-24H Picture
SeekIC No. : 004131324 Detail
CM75E3U-24H: IGBT MOD CHOP 1200V 75A U SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CM75E3U-24H
  • Qty
  • 0~3
Quick Details
Series: IGBTMOD™ Manufacturer: Powerex Inc
IGBT Type: - Configuration: Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.7V @ 15V, 75A
Interface Type : I2S, USB Current - Collector (Ic) (Max): 75A
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA Input Capacitance (Cies) @ Vce: 11nF @ 10V
Power - Max: 600W Input: Standard
NTC Thermistor: No Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Description
Configuration: Single
Current - Collector (Ic) (Max): 75A
Input: Standard
NTC Thermistor: No
Mounting Type: Chassis Mount
IGBT Type: -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 3.7V @ 15V, 75A
Series: IGBTMOD™
Manufacturer: Powerex Inc
Current - Collector Cutoff (Max): 1mA
Package / Case: Module
Supplier Device Package: Module
Power - Max: 600W
Input Capacitance (Cies) @ Vce: 11nF @ 10V
Features:
· Low Drive Power
· Low VCE(sat)
· Discrete Super-Fast Recovery Free-Wheel Diode
· High Frequency Operation (15-20kHz)
· Isolated Baseplate for Easy Heat Sinking
Application
·DC Motor Control
· Boost Regulator
Specifications
Ratings Symbol CM600HB-90H Units
Junction Temperature Tj -40 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Collector-Emitter Voltage (G-E SHORT) VCES 1200 Volts
Gate-Emitter Voltage(G-E SHORT) VCES ±20 Volts
Collector Current (Tc = 25°C) IC 75 Amperes
Peak Collector Current ICM 150* Amperes
Emitter Current** IE 75 Amperes
Peak Emitter Current** IEM 150* Amperes
Maximum Collector Dissipation (Tc = 25°,Tj 125°C) Pc 600 Watts
Max.Mounting Torque, M5 Main Terminal - 31 in-lb
Max.Mounting Torque, M6 Mounting - 40 in-lb
Weight - 310 Grmas
Isolation Voltage (Main Terminal to Baseplate, AC 1 min.) Viso 2500 Volts
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationCM75E3U-24H
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Power - Max600W