CWR11FC685KB
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1411
product image
CWR11FC685KB Picture
SeekIC No. : 002992317 Detail
CWR11FC685KB: CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1411
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CWR11FC685KB
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: Military, MIL-PRF-55365/8, CWR11 Manufacturer: Kemet [MIL]
Capacitance: 6.8µF Voltage - Rated: 10V
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): 3.5 Ohm
Minimum Knee Impedance : 0.052 MOhms Type: Molded
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 1411 (3528 Metric) Size / Dimension: 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max): 0.083" (2.10mm) Lead Spacing: -
Manufacturer Size Code: B Features: Military
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Description
Type: Molded
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Lead Spacing: -
Voltage - Rated: 10V
Package / Case: 1411 (3528 Metric)
Size / Dimension: 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max): 0.083" (2.10mm)
Tolerance: ±10%
Capacitance: 6.8µF
ESR (Equivalent Series Resistance): 3.5 Ohm
Manufacturer Size Code: B
Series: Military, MIL-PRF-55365/8, CWR11
Manufacturer: Kemet [MIL]
Features: Military
Failure Rate: B (0.1%)