CY62126DV30L-55ZSXET
SRAM SLO 3.0V SUPER LO PWR 64K X 16 SRAM
product image
CY62126DV30L-55ZSXET Picture
SeekIC No. : 00474492 Detail
CY62126DV30L-55ZSXET: SRAM SLO 3.0V SUPER LO PWR 64K X 16 SRAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY62126DV30L-55ZSXET
Mfg:
Cypress Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Memory Size : 1 Mbit Access Time : 55 ns
Supply Voltage - Max : 3.6 V Supply Voltage - Min : 2.2 V
Maximum Operating Current : 10 mA Maximum Operating Temperature : + 125 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TSOP-II Packaging : Reel
Description
Organization :
Access Time : 55 ns
Supply Voltage - Min : 2.2 V
Mounting Style : SMD/SMT
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Memory Size : 1 Mbit
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Maximum Operating Current : 10 mA
Package / Case : TSOP-II
Parameters:
Technical/Catalog InformationCY62126DV30L-55ZSXET
VendorCypress Semiconductor Corp
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM
Memory Size1M (64K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Package / Case44-TSOP II
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Supply2.2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C