CY62148BLL-70SC
IC SRAM 4MBIT 70NS 32SOIC
product image
CY62148BLL-70SC Picture
SeekIC No. : 003553066 Detail
CY62148BLL-70SC: IC SRAM 4MBIT 70NS 32SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY62148BLL-70SC
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: MoBL® Manufacturer: Cypress Semiconductor Corp
Format - Memory: RAM Memory Type: SRAM - Asynchronous
Memory Size: 4M (512K x 8) Speed: 70ns
THD plus Noise : 1.5 %, 0.4 % Interface: Parallel
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 32-SOIC (0.445", 11.30mm Width) Supplier Device Package: 32-SOIC
Description
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Format - Memory: RAM
Memory Size: 4M (512K x 8)
Speed: 70ns
Interface: Parallel
Memory Type: SRAM - Asynchronous
Package / Case: 32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
Manufacturer: Cypress Semiconductor Corp
Series: MoBL®
Supplier Device Package: 32-SOIC
Pinout
  Connection Diagram
Description
CY62148BLL-70SC has seven features. (1)4.5V to 5.5V operation. (2)Low active power which means typical active current: 2.5mA at f=1MHz and typical active current: 12.5mA at f=fmax. (3)Low standby current. (4)Automatic power-down when deselected. (5)TTL-compatible inputs and outputs. (6)Easy memory expansion with CE and OE features. (7)CMOS for optimum speed/power. Those are all the main features.
Some absolute maximum ratings of CY62148BLL-70SC have been concluded into several points as follow. (1)Its storage temperature range would be from -65°C to 150°C. (2)Its ambient temperature with power applied would be from -55°C to 125°C. (3)Its supply voltage on Vcc to relative GND would be from -0.5V to 7.0V. (4)Its DC voltage applied to outputs in high Z state would be from -0.5V to Vcc+0.5V. (5)Its DC input voltage would be from -0.5V to Vcc+0.5V. (6)Its current into outputs low would be 20mA. (7)Its static discharge voltage would be 2001V per MIL-STD-883, method 3015. (8)Its latch-up current would be >200mA. It should be noted that stresses above those listed in absolute maximum ratings may cause permanent damage to device.
Also some electrical characteristics of CY62148BLL-70SC are concluded as follow. (1)Its output high voltage would be min 2.4V. (2)Its output low voltage would be max 0.4V. (3)Its input high voltage would be min 2.2V and max Vcc+0.3V. (4)Its input low voltage would be min -0.3V and max 0.8V. (5)Its input leakage current would be min -1uA and max +1uA. (6)Its output leakage current would be min -1uA and max +1uA. (7)Its input capacitance would be max 6pF. And so on. If you have any question or suggestion or want to know more information about CY62148BLL-70SC please contact us for details. Thank you!