CY62157EV18
product image
CY62157EV18 Picture
SeekIC No. : 004319450 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY62157EV18
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Very high speed: 55 ns
• Wide voltage range: 1.65V2.25V
• Ultra low standby power
- Typical Standby current: 2 µA
- Maximum Standby current: 8 µA
• Ultra low active power
- Typical active current: 1.8 mA @ f = 1 MHz
• Easy memory expansion with CE1, CE2 and OE features
• Automatic power down when deselected
• CMOS for optimum speed and power
• Available in Pb-free 48-ball VFBGA package
Specifications
Exceeding maximum ratings may impair the useful life of the
device. These user guidelines are not tested.
Storage Temperature ................................ 65°C to + 150°C
Ambient Temperature with
Power Applied ........................................... 55°C to + 125°C
Supply Voltage to Ground
Potential ................................0.2V to 2.45V (VCCmax + 0.2V)
DC Voltage Applied to Outputs
in High-Z State [4, 5]..............0.2V to 2.45V (VCCmax + 0.2V)
DC Input Voltage [4, 5] ......... 0.2V to 2.45V (VCCmax + 0.2V)
Output Current into Outputs (LOW) ............................... 20 mA
Static Discharge Voltage ............................................. > 2001V
(in accordance with MIL-STD-883, Method 3015)
Latch-up Current ...................................................... > 200 mA