CY62256NLL-55SNXE
SRAM SLO 5.0V ULTRA LO PWR 32KX8 SRAM
product image
CY62256NLL-55SNXE Picture
SeekIC No. : 00472647 Detail
CY62256NLL-55SNXE: SRAM SLO 5.0V ULTRA LO PWR 32KX8 SRAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY62256NLL-55SNXE
Mfg:
Cypress Semiconductor
Quick Details
Memory Size : 256 Kbit Access Time : 55 ns
Supply Voltage - Max : 5.5 V Supply Voltage - Min : 4.5 V
Maximum Operating Current : 50 mA Maximum Operating Temperature : + 125 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-28 Packaging : Tube
Description
Organization :
Access Time : 55 ns
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Memory Size : 256 Kbit
Package / Case : SOIC-28
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Maximum Operating Current : 50 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationCY62256NLL-55SNXE
VendorCypress Semiconductor Corp
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Package / Case28-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C