CY62256NLL-55SNXI
SRAM SLo 5.0V ULTRA LoPwr 32Kx8 PbFree SRAM
product image
CY62256NLL-55SNXI Picture
SeekIC No. : 00470905 Detail
CY62256NLL-55SNXI: SRAM SLo 5.0V ULTRA LoPwr 32Kx8 PbFree SRAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY62256NLL-55SNXI
Mfg:
Cypress Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Memory Size : 256 Kbit Organization : 32 K x 8
Access Time : 55 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-28
Packaging : Tube
Description
Access Time : 55 ns
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Memory Size : 256 Kbit
Organization : 32 K x 8
Package / Case : SOIC-28
Maximum Operating Current : 10 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationCY62256NLL-55SNXI
VendorCypress Semiconductor Corp
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Package / Case28-SOIC
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C