CY7C1041DV33-10ZSXIT
SRAM 4M FAST ASYNC HI SPD IND
product image
CY7C1041DV33-10ZSXIT Picture
SeekIC No. : 00470885 Detail
CY7C1041DV33-10ZSXIT: SRAM 4M FAST ASYNC HI SPD IND
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY7C1041DV33-10ZSXIT
Mfg:
Cypress Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Memory Size : 4 Mbit Organization : 256 K x 16
Access Time : 10 ns Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 3 V Maximum Operating Current : 10 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOP-44
Packaging : Reel
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Access Time : 10 ns
Organization : 256 K x 16
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : TSOP-44
Memory Size : 4 Mbit
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Packaging : Reel
Supply Voltage - Min : 3 V
Maximum Operating Current : 10 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationCY7C1041DV33-10ZSXIT
VendorCypress Semiconductor Corp
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (256K x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Package / Case44-TSOP II
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C