D100K250
Wirewound Resistors - Chassis Mount 100watt 250ohm 10% Tubular Ceramic
product image
D100K250 Picture
SeekIC No. : 001294285 Detail
D100K250: Wirewound Resistors - Chassis Mount 100watt 250ohm 10% Tubular Ceramic
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
D100K250
Mfg:
Ohmite
  • Qty
  • 0~18
Quick Details
Resistance : 250 Ohms Tolerance : 10 %
Power Rating : 100 Watts Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 210 Dimensions : 19.1 mm Dia. x 165.1 mm L
Packaging : Bulk Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Description
Operating Temperature Range :
Tolerance : 10 %
Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Packaging : Bulk
Power Rating : 100 Watts
Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Dimensions : 19.1 mm Dia. x 165.1 mm L
Resistance : 250 Ohms
Series : 210
Parameters:
Technical/Catalog InformationD100K250
VendorOhmite
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms250
Power (Watts)100W
Size / Dimension0.750" Dia x 6.500" L (19.05mm x 165.10mm)
Tolerance±10%