DD260N12K-K
Rectifiers Rectifier Diode Module 1200V 260A
product image
DD260N12K-K Picture
SeekIC No. : 00170299 Detail
DD260N12K-K: Rectifiers Rectifier Diode Module 1200V 260A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DD260N12K-K
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Reverse Voltage : 1200 V
Forward Voltage Drop : 1.32 V Forward Continuous Current : 260 A
Max Surge Current : 9500 A Reverse Current IR : 30 mA
Mounting Style : Screw
Description
Configuration :
Recovery Time :
Package / Case :
Packaging :
Product : Standard Recovery Rectifiers
Forward Voltage Drop : 1.32 V
Reverse Voltage : 1200 V
Mounting Style : Screw
Forward Continuous Current : 260 A
Max Surge Current : 9500 A
Reverse Current IR : 30 mA