DF70855D80FP
SH2 MCU 256K, 80MHZ,100MIPS,FP-1
product image
DF70855D80FP Picture
SeekIC No. : 004325798 Detail
DF70855D80FP: SH2 MCU 256K, 80MHZ,100MIPS,FP-1
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DF70855D80FP
Mfg:
Renesas Technology America
  • Unit Price
  • Negotiable
Parameters:
Technical/Catalog InformationDF70855D80FP
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size512K x 8
RAM Size32K x 8
Number of I /O100
Package / Case144-LQFP
Speed80MHz
Controller SeriesSH7080
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core ProcessorSH-2
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size32-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityEBI/EMI, FIFO, I²C, SCI, SSU
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V