DF9-11P-1V(20)
CONN HEADER 11POS 1MM SMD TIN
product image
DF9-11P-1V(20) Picture
SeekIC No. : 003018883 Detail
DF9-11P-1V(20): CONN HEADER 11POS 1MM SMD TIN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DF9-11P-1V(20)
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: DF9 Manufacturer: Hirose Electric Co Ltd
Connector Type: Header, Center Strip Contacts Number of Positions: 11
Pitch: 0.039" (1.00mm) Number of Rows: 2
Mounting Type: Surface Mount Forward Voltage Drop : 2.5 V
Features: Board Guide, Solder Retention Contact Finish: Tin
Contact Finish Thickness: - Packaging: Tube
Mated Stacking Heights: 4.3mm
Description
Number of Rows: 2
Mounting Type: Surface Mount
Pitch: 0.039" (1.00mm)
Packaging: Tube
Manufacturer: Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish Thickness: -
Features: Board Guide, Solder Retention
Series: DF9
Connector Type: Header, Center Strip Contacts
Contact Finish: Tin
Mated Stacking Heights: 4.3mm
Height Above Board: 0.130" (3.30mm)