DK1A1B-18V
RELAY MINI POWER 18VDC SEALED
product image
DK1A1B-18V Picture
SeekIC No. : 004326588 Detail
DK1A1B-18V: RELAY MINI POWER 18VDC SEALED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DK1A1B-18V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 1~50
Parameters:
Technical/Catalog InformationDK1A1B-18V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating @ Voltage8A @ 250VAC
Coil Voltage18VDC
Control Off Voltage (Min)1.8 VDC
Control On Voltage (Max)12.6 VDC
Coil Current11.1mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names DK1A1B 18V