DK1A1B-24V
General Purpose / Industrial Relays 8A 24VDC DPST-NO/NC
product image
DK1A1B-24V Picture
SeekIC No. : 002549625 Detail
DK1A1B-24V: General Purpose / Industrial Relays 8A 24VDC DPST-NO/NC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DK1A1B-24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO), 1 Form B (SPST-NC) Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 2.88 K Ohms Coil Current : 8.3 mA
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Nickel
Description
Contact Current Rating :
Switching Voltage :
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO), 1 Form B (SPST-NC)
Mounting Style : Through Hole
Contact Material : Silver Nickel
Coil Current : 8.3 mA
Coil Resistance : 2.88 K Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationDK1A1B-24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating @ Voltage8A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current8.3mA
Coil TypeStandard
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names DK1A1B 24V