DPT-020-018
Features: ·Fast response time·High photo sensitivityApplication·Optoelectronic switch·VCRs ,Video camera·Floppy disk drive·Infrared applied systemSpecifications Parameter Symbol Rating Unit Notice Collector-Emitter Voltage VCEO 30 V Emitter-Collector- Voltage VECO 5 V C...
product image
DPT-020-018 Picture
SeekIC No. : 004328090 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DPT-020-018
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·Fast response time
·High photo sensitivity
Application
·Optoelectronic switch
·VCRs ,Video camera
·Floppy disk drive
·Infrared applied system
Specifications
Parameter Symbol Rating Unit Notice
Collector-Emitter Voltage VCEO 30 V
Emitter-Collector- Voltage VECO 5 V
Collector Current IC 20 mA
Operating Temperature Topr -25 ~ +85 °C
Storage Temperature Tstg -40 ~ +85 °C
Soldering Temperature Tsol 260 °C 4mm from mold body
less than 5 seconds
Power Dissipation at(or below)
25°C Free Air Temperature
Pc 75 mW
Description
PT202B is a high speed and high sensitive NPN silicon phototransistor molded in a standard 3 mm package . DPT-020-018 is an IR filter, spectrally match to IR emitter.