DS1848B-010+
Digital Potentiometer ICs Dual Temp Controlled NV Variable Resistor
product image
DS1848B-010+ Picture
SeekIC No. : 00348382 Detail
DS1848B-010+: Digital Potentiometer ICs Dual Temp Controlled NV Variable Resistor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DS1848B-010+
Mfg:
Maxim Integrated Products
Quick Details
Resistance : 10 KOhms Number of POTs : Dual
Taps per POT : 256 Wiper Memory : Non Volatile
Digital Interface : Serial (2-Wire) Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Supply Current : 1 mA Maximum Operating Temperature : + 95 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : CSBGA-16
Packaging : Tube
Description
Temperature Coefficient :
Tolerance :
Buffered Wiper :
Description/Function :
Number of POTs : Dual
Taps per POT : 256
Resistance : 10 KOhms
Wiper Memory : Non Volatile
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Supply Current : 1 mA
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Digital Interface : Serial (2-Wire)
Maximum Operating Temperature : + 95 C
Package / Case : CSBGA-16
Parameters:
Technical/Catalog InformationDS1848B-010+
VendorDallas Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits2 - Dual
Resistance In Ohms10K and 10K
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Taps256
Package / Case16-BGA
PackagingTray
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Memory TypeNon-Volatile
Temperature Coefficient850 ppm/°C Typical
Operating Temperature-40°C ~ 95°C