DS1848B-010
Digital Potentiometer ICs
product image
DS1848B-010 Picture
SeekIC No. : 00349587 Detail
DS1848B-010: Digital Potentiometer ICs
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DS1848B-010
Mfg:
Maxim Integrated Products
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Resistance : 10 KOhms Number of POTs : Dual
Taps per POT : 256 Wiper Memory : Non Volatile
Digital Interface : Serial (2-Wire) Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V
Supply Current : 1 mA Maximum Operating Temperature : + 95 C
Package / Case : CSBGA-16
Description
Temperature Coefficient :
Tolerance :
Buffered Wiper :
Description/Function :
Mounting Style :
Packaging :
Number of POTs : Dual
Taps per POT : 256
Resistance : 10 KOhms
Wiper Memory : Non Volatile
Supply Current : 1 mA
Operating Supply Voltage : 3.3 V, 5 V