DS4E-S-DC24V
Low Signal Relays - PCB 2A 24VDC 4PDT NON-LATCHING PCB
product image
DS4E-S-DC24V Picture
SeekIC No. : 002572181 Detail
DS4E-S-DC24V: Low Signal Relays - PCB 2A 24VDC 4PDT NON-LATCHING PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DS4E-S-DC24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM) Contact Current Rating : 3 A
Coil Voltage : 24 VDC Maximum Switching Current : 3 A
Coil Current : 8.3 mA Coil Type : Single Side Stable
Power Consumption : 200 mW Termination Style : Solder Terminal
Description
Isolation :
Insertion Loss :
Power Consumption : 200 mW
Termination Style : Solder Terminal
Coil Type : Single Side Stable
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Current Rating : 3 A
Maximum Switching Current : 3 A
Coil Current : 8.3 mA
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM)
Parameters:
Technical/Catalog InformationDS4E-S-DC24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage2A @ 30VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Current8.3mA