DSEC120-12AK
Rectifiers 120 Amps 1200V
product image
DSEC120-12AK Picture
SeekIC No. : 00172658 Detail
DSEC120-12AK: Rectifiers 120 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DSEC120-12AK
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 1200 V Forward Voltage Drop : 2.66 V at 60 A
Recovery Time : 40 ns Forward Continuous Current : 120 A
Max Surge Current : 500 A Reverse Current IR : 650 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-264
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Recovery Time : 40 ns
Configuration : Dual Common Cathode
Max Surge Current : 500 A
Reverse Voltage : 1200 V
Forward Continuous Current : 120 A
Reverse Current IR : 650 uA
Package / Case : TO-264
Forward Voltage Drop : 2.66 V at 60 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationDSEC120-12AK
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.66V @ 60A
Current - Reverse Leakage @ Vr650A @ 1200V
Reverse Recovery Time (trr)40ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)