ECA-1HM470I
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded Al Lytic Cap 85C Radial M Series
product image
ECA-1HM470I Picture
SeekIC No. : 00713484 Detail
ECA-1HM470I: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded Al Lytic Cap 85C Radial M Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1HM470I
Quick Details
Capacitance : 47 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11.2 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 47 uF
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11.2 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1HM470I
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance47F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.441" H (6.30mm x 11.20mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PackagingTape & Box (TB)
Tolerance±20%
Voltage Rating50V