ECA-1JM331
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 63V
product image
ECA-1JM331 Picture
SeekIC No. : 00713235 Detail
ECA-1JM331: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 63V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JM331
Quick Details
Capacitance : 330 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 10 mm Dia. x 20 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 10 mm Dia. x 20 mm L
Capacitance : 330 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JM331
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance330F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.787" H (10.00mm x 20.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V