ECA-1JM471
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 470uF 63V
product image
ECA-1JM471 Picture
SeekIC No. : 00709265 Detail
ECA-1JM471: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 470uF 63V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JM471
Quick Details
Capacitance : 470 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 470 uF
Voltage Rating : 63 Volts
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JM471
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance470F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.492" Dia x 0.787" H (12.50mm x 20.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V