ECA-1VHG102
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 35V
product image
ECA-1VHG102 Picture
SeekIC No. : 00712374 Detail
ECA-1VHG102: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 35V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VHG102
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1000 uF
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VHG102
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia x 0.787" H (12.50mm x 20.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V