ECJ-0EX1C104K
CAP CER 0.1UF 16V 10% X7R 0402
product image
ECJ-0EX1C104K Picture
SeekIC No. : 002966257 Detail
ECJ-0EX1C104K: CAP CER 0.1UF 16V 10% X7R 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-0EX1C104K
Capacitance: 0.1µF Voltage - Rated: 16V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.022" (0.55mm)
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max): 0.022" (0.55mm)
Capacitance: 0.1µF
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-0EX1C104K
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Temperature CoefficientX7R
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-