ECJ-1VB1C563K
CAP CER 0.056UF 16V 10% X7R 0603
product image
ECJ-1VB1C563K Picture
SeekIC No. : 002945011 Detail
ECJ-1VB1C563K: CAP CER 0.056UF 16V 10% X7R 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-1VB1C563K
Capacitance: 0.056µF Voltage - Rated: 16V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Series: ECJ
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 0.056µF
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-1VB1C563K
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance0.056F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Lead Spacing-