ECJ-1VB1E153K
CAP CER 0.015UF 25V 10% X7R 0603
product image
ECJ-1VB1E153K Picture
SeekIC No. : 002945017 Detail
ECJ-1VB1E153K: CAP CER 0.015UF 25V 10% X7R 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-1VB1E153K
Capacitance: 0.015µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 25V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Description
Voltage - Rated: 25V
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Capacitance: 0.015µF
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-1VB1E153K
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance0.015F
Voltage - Rated 25V
Tolerance±10%
Lead Spacing-