ECJ-5YB2A105M
CAP CER 1UF 100V 20% X7R 1812
product image
ECJ-5YB2A105M Picture
SeekIC No. : 002945049 Detail
ECJ-5YB2A105M: CAP CER 1UF 100V 20% X7R 1812
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-5YB2A105M
Capacitance: 1.0µF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension: 0.175" L x 0.126" W (4.45mm x 3.20mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.110" (2.80mm)
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Tolerance: ±20%
Series: ECJ
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 1.0µF
Voltage - Rated: 100V
Thickness (Max): 0.110" (2.80mm)
Package / Case: 1812 (4532 Metric)
Packaging: Cut Tape (CT)
Size / Dimension: 0.175" L x 0.126" W (4.45mm x 3.20mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-5YB2A105M
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±20%
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-