ECS-8FMX-050-TR
Standard Clock Oscillators 5MHz 5Volts -40C +85C
product image
ECS-8FMX-050-TR Picture
SeekIC No. : 001154019 Detail
ECS-8FMX-050-TR: Standard Clock Oscillators 5MHz 5Volts -40C +85C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECS-8FMX-050-TR
Mfg:
ECS
Quick Details
Product : XO Package / Case : 14 mm x 8.65 mm x 4.7 mm
Frequency : 5 MHz Frequency Stability : +/- 200 PPM
Supply Voltage : 5 Volts Load Capacitance : 50 pF
Termination Style : SMD/SMT Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C Dimensions : 8.65 mm W x 14 mm L
Packaging : Reel Series : ECS-8FX
Description
Output Format :
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Product : XO
Frequency : 5 MHz
Supply Voltage : 5 Volts
Load Capacitance : 50 pF
Dimensions : 8.65 mm W x 14 mm L
Package / Case : 14 mm x 8.65 mm x 4.7 mm
Frequency Stability : +/- 200 PPM
Series : ECS-8FX
Parameters:
Technical/Catalog InformationECS-8FMX-050-TR
VendorECS Inc
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency5MHz
Package / CaseSMD 14mm x 9.8mm
PackagingTape & Reel (TR)
Supply Voltage5V
TypeStandard
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Frequency Stability±100ppm
Supply Current23mA