EKMH100VSN153MP30T
CAP ALUM 15000UF 10V 20% SNAP
product image
EKMH100VSN153MP30T Picture
SeekIC No. : 002909536 Detail
EKMH100VSN153MP30T: CAP ALUM 15000UF 10V 20% SNAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EKMH100VSN153MP30T
Quick Details
Series: KMH Manufacturer: United Chemi-Con
Capacitance: 15000µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 10V Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 1.97A
ESR (Equivalent Series Resistance): 55 mOhm Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension: 0.866" Dia (22.00mm) Height - Seated (Max): 1.181" (30.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Surface Mount Land Size: -
Voltage Rating: 10V
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Packaging: Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance): 55 mOhm
Height - Seated (Max): 1.181" (30.00mm)
Package / Case: Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension: 0.866" Dia (22.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Capacitance: 15000µF
Ripple Current: 1.97A