EKMH100VSN103MP25T
CAP ALUM 10000UF 10V 20% SNAP
product image
EKMH100VSN103MP25T Picture
SeekIC No. : 002909534 Detail
EKMH100VSN103MP25T: CAP ALUM 10000UF 10V 20% SNAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EKMH100VSN103MP25T
Quick Details
Series: KMH Manufacturer: United Chemi-Con
Capacitance: 10000µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 10V Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 1.55A
ESR (Equivalent Series Resistance): 83 mOhm Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension: 0.866" Dia (22.00mm) Height - Seated (Max): 0.984" (25.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: -
Voltage Rating: 10V
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Packaging: Bulk
Height - Seated (Max): 0.984" (25.00mm)
Capacitance: 10000µF
Package / Case: Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension: 0.866" Dia (22.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Ripple Current: 1.55A
ESR (Equivalent Series Resistance): 83 mOhm