EKXG161ELL100MJ16S
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 10uF 10x16
product image
EKXG161ELL100MJ16S Picture
SeekIC No. : 00718876 Detail
EKXG161ELL100MJ16S: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 10uF 10x16
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EKXG161ELL100MJ16S
Mfg:
United Chemi-Con
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 10 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 160 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 10 mm Dia. x 16 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 160 Volts
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 10 mm Dia. x 16 mm L
Capacitance : 10 uF