EKXG161ELL101ML20S
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 100uF 16x20
product image
EKXG161ELL101ML20S Picture
SeekIC No. : 00721325 Detail
EKXG161ELL101ML20S: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 100uF 16x20
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EKXG161ELL101ML20S
Quick Details
Capacitance : 100 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 160 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 16 mm Dia. x 20 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 100 uF
Dimensions : 16 mm Dia. x 20 mm L