ERA-2AEB181X
Thin Film Resistors - SMD 0402 1/16W 180ohms
product image
ERA-2AEB181X Picture
SeekIC No. : 001415327 Detail
ERA-2AEB181X: Thin Film Resistors - SMD 0402 1/16W 180ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ERA-2AEB181X
Quick Details
Resistance : 180 Ohms Tolerance : 0.1 %
Temperature Coefficient : 25 PPM / C Package / Case : 0402 (1005 metric)
Power Rating : 63 mWatts Series : ERA-2AEB
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 155 C
Termination Style : SMD/SMT Dimensions : 0.5 mm W x 1 mm L x 0.35 mm H
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 0.1 %
Temperature Coefficient : 25 PPM / C
Operating Temperature Range : - 55 C to + 155 C
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Voltage Rating : 50 Volts
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Power Rating : 63 mWatts
Series : ERA-2AEB
Dimensions : 0.5 mm W x 1 mm L x 0.35 mm H
Resistance : 180 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationERA-2AEB181X
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms180
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±0.1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0402 (1005 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionMetal Film