ESR03EZPJ241
RES 240 OHM 1/5W 5% 0603 SMD
product image
ESR03EZPJ241 Picture
SeekIC No. : 003877574 Detail
ESR03EZPJ241: RES 240 OHM 1/5W 5% 0603 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ESR03EZPJ241
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: ESR03 Manufacturer: Rohm Semiconductor
Processor Series : MPC5602D Resistance (Ohms): 240
Power (Watts): 0.2W, 1/5W Composition: Thick Film
Features: Pulse Withstanding Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Tolerance: ±5% Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height: 0.022" (0.55mm)
Number of Terminations: 2
Description
Composition: Thick Film
Temperature Coefficient: ±200ppm/°C
Tolerance: ±5%
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height: 0.022" (0.55mm)
Number of Terminations: 2
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Resistance (Ohms): 240
Features: Pulse Withstanding
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Series: ESR03
Power (Watts): 0.2W, 1/5W
Parameters:
Technical/Catalog InformationESR03EZPJ241
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms240
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0603 (1608 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionThick Film