EVA-JQKR15A14
Slide Potentiometers 10KOhms SLIDE 100MM THIN TYP
product image
EVA-JQKR15A14 Picture
SeekIC No. : 001261344 Detail
EVA-JQKR15A14: Slide Potentiometers 10KOhms SLIDE 100MM THIN TYP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EVA-JQKR15A14
Mfg:
Panasonic Electronic Components
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Travel :
Power Rating :
Resistance :
Voltage Rating :
Tolerance :
Termination Style :
Taper :
Parameters:
Technical/Catalog InformationEVA-JQKR15A14
VendorPanasonic - ECG
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Adjustment TypeTop, Thin, 100mm
Tolerance±20%
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRectangular - 5.039" L x 0.591" W x 0.315" H (128.00mm x 15.00mm x 8.00mm)