F1857D1200
Discrete Semiconductor Modules 1200VP 480VAC DIODE MODULE
product image
F1857D1200 Picture
SeekIC No. : 00140484 Detail
F1857D1200: Discrete Semiconductor Modules 1200VP 480VAC DIODE MODULE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F1857D1200
Mfg:
Crydom
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Diode Power Modules
Description
Type :
Mounting Style :
Package / Case :
Packaging :
Product : Diode Power Modules
Parameters:
Technical/Catalog InformationF1857D1200
VendorCrydom Co.
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)55A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 165A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)