F30J15RE
Wirewound Resistors - Chassis Mount 30watt 15ohm 5%
product image
F30J15RE Picture
SeekIC No. : 001290770 Detail
F30J15RE: Wirewound Resistors - Chassis Mount 30watt 15ohm 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F30J15RE
Quick Details
Resistance : 15 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 30 Watts Temperature Coefficient : 400 PPM / C
Series : 250 Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Dimensions : 25.4 mm W x 31.75 mm L Packaging : Bulk
Tolerance : 5 %
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Resistance : 15 Ohms
Temperature Coefficient : 400 PPM / C
Series : 250
Power Rating : 30 Watts
Dimensions : 25.4 mm W x 31.75 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationF30J15RE
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms15.0
Power (Watts)30W
Tolerance±5%
Lead StyleLug Terminals (Chassis Mount)
CaseRadial
PackagingBulk
CompositionWirewound