F910J157MNC
Tantalum Capacitors - Solid SMD 150uF 6.3V 20%
product image
F910J157MNC Picture
SeekIC No. : 001086338 Detail
F910J157MNC: Tantalum Capacitors - Solid SMD 150uF 6.3V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F910J157MNC
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 150 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
ESR : 100 mOhms Tolerance : 20 %
Height : 2.8 mm Mfr Case Code : N Case
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Series : F91
Product : Tantalum Solid Low ESR Standard Grade Packaging : Reel
Description
Case Code - in :
Case Code - mm :
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Low ESR Standard Grade
Voltage Rating : 6.3 Volts
Height : 2.8 mm
Mfr Case Code : N Case
Series : F91
Capacitance : 150 uF
ESR : 100 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationF910J157MNC
VendorNichicon (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±20%
Package / Case7343-28 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)100.0 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C